On a local and national level Apex Wrestling’s High School members are earning recognition in pre-season rankings.  In total 20 wrestlers are ranked in New Jersey in the pre-season rankings and 4 earned national rankings. Congratulations to all of our wrestlers and good luck to everyone this upcoming season!

Flowrestling.com Rankings as of 9-22-2012

Nick Suriano: 19th at 106lbs

Zach Hertling: 20th at 126lbs

Anthony Ashnault: 3rd at 138lbs

Johnny Sebastian: 8th at 182lbs

Gardenstatewrestling.net Pre-Season State Rankings as of: 9-22-2012

(Apex Wrestlers Highlighted in Bold: If we missed anyone please email Coach Matthew Wernikoff at Grecocoach@yahoo.com and he will make the correction!)

106lbs.
1. Kyle Bierdumpfel (Don Bosco)
2. Nick Suriano (Bergen Catholic)
3. Tyler McBride (Camden Catholic)
4. Alec Kelly (St. Peters)
5. Ty Agaisse (Delbarton)
6. Brandon Cray (Steinart)
7. Yasel Corporan (Perth Amboy)
8. Patrick D’Arcy (Holy Spirit)

Long time member Nick Suriano is ranked second at this weight.  Nick is a two time Super 32 Middle School Champion and has been featured as one of the top 10 incoming Freshman in the country by Intermat.  New Apex member Alec Kelly is a multiple time youth state champion and place finisher.  He will be starting for St. Peters Prep this year and should finish very high this year.

113lbs.
1. Anthony Cefolo (Hanover Park)
2. Luis Gonzalez (Don Bosco)
3. Carl Buttitta (JFK)
4. Craig DeLaCruz (Bound Brook)
5. Max Nauta (Warren Hills)
6. AJ Vindici (Randolph)
7. Joe Trovato (Paramus)
8. Mike Russo (Jackson Liberty)

Luis Gonzelez returns to this weight after a some what disappointing 4th place finish last year.  A former state finalist Luis will be looking to finally capture that elusive state championships.  Buttita, 2nd at 106 last year, should be very big for this weight class; his size and great footwork should help him be in the hunt this year.  DeLaCruz is coming off a great year and is one of the most experienced wrestlers at this weight.  His size and great mat wrestling will be difficult for anyone to deal with.  Travato had a great freshman year for Paramus and is highly underrated at this weight.  The sophmore is looking to prove just that at the upcoming Super 32 Challenge.

120lbs.
1. Brandan Calas (Seton Hall)
2. Dave McFadden (DePaul)
3. Kyle Brady (Bishop Ahr)
4. Kevin Corrigan (Toms River South)
5. Christian Innarella (Delbarton)
6. Ryan Pomrinca (North Hunterdon)
7. Marc Mastropietro (Has. Heights)
8. Joe Ghione (Brick Memorial)

126lbs.
1. Mike Magaldo (Watchung Hills)
2. Mike Pongracz (Del Val)
3. Anthony Giraldo (North Bergen)
4. Zack Hertling (Ocean)
5. Bobby Trombetta (Nutley)
6. Collin Mitchell (Eastern)
7. Billy Ward (Buena)
8. Joe Oliva (Ridgewood)

Hertling moves up a weight from 120 where he took 3rd.  His top wrestling and unorthodox style are his two best weapons.  Trumebetta is one of the strongest and most experienced kids at this weight.  The state place finisher from Nutley proved he can beat anyone when he pinned Troy Hielman last year and earned the number one seed going into the state tournament. Expect Bobby to show that last season was no fluke as he looks to finish on top of the podium this year.  Oliva was a round away last year and will surely be looking to break through this year.  Joe is one of the hardest workers in the state and will be looking to be one Ridgewoods first state place finisher in years.  Another Apex wrestler to watch at this weight is Connor Burkert.  The Saint Peters Prep Sophomore also made the round of 12 and should be in the hunt as well.

132lbs.
1. Scott Delvecchio (South Plainfield)
2. Jason Estevez (Livingston)
3. Gary Dinmore (Hunterdon Central)
4. Brian Hamann (Jackson Memorial)
5. Sam Tareky (Wayne Valley)
6. Nick Anderson (Delbarton)
7  John Van Brill (Clearview)
8. Ryan Burkert (St. Peters)

Jason Estevez took 3rd in the state last year and 4th at the prestigious NHSCA National Championships.  He and Delvecchio are no strangers to each other with Estevez losing by one point in a dual last year and then losing again in the state semi-finals last year.  Jason’s been working very hard and has a real shot of upsetting the defending state champion.  Ryan Burkert has been on a tear this off season and is looking to improve on his round of 12 finish last year.  He might be the strongest kid at this weight and will certainly try to impose his will on everyone this season.

138lbs.
1. Anthony Ashnault (South Plainfield)
2. Brandon Keller (Timber Creek)
3. Ronnie Gentile (Paulsboro)
4. Richie Lewis (Toms River East)
5. Maaziah Bathea (Trenton Central)
6. Brian McCrystal (Bishop Ahr)
7. Jimmy Schuitema (Phillipsburg)
8. John Hennelly (Delsea)

Anthony is looking to make history and become New Jersey’s first undefeated 4X State Champion.  No one should bet against him.  Richie Lewis is a 2X State place finisher and one of the best kids in the country that no one talks about.  He had a tremendous off season with the Apex travel team and is looking to make the finals and upset Ashnault.

145lbs.
1. BJ Clagon (Toms River South)
2. TJ Miller (Camden Catholic)
3. Troy Heilmann (South Plainfield)
4. Ed Lenkowski (Clearview)
5. Rhys Weinberger (Hillsborough)
6. Tyler Kozimor (Hackettstown)
7. Nick Matthews (West Morris)
8. Dillon Berghof (Buena)

152lbs.
1. Nick Gravina (Northern Highlands)
2. Chad Walsh (Camden Catholic)
3. Corey Stasenko (South Plainfield)
4. Christian Stackhouse (Riverside)
5. Emmanuel Soto (Bound Brook)
6. Brock Worrell (Eastern)
7. Dom Ruggiero (Timber Creek)
8. Nick Armagno (Passaic Valley)

Gravina moves up a weight from 145 where he placed 4th last year.  He also placed 3rd at the NHSCA Junior National Championships.  He’s aggressive and can wrestle in all three positions.  

160lbs.
1. Jon Schleifer (East Brunswick)
2. Dillon Artigliere (Roxbury)
3. Wayne Stinson (North Burlington)
4. John Balboni (Brearley) 
5. Josh Ugalde (Bound Brook)
6. Bryce Shade (Timber Creek)
7. John Faugno (Glen Ridge)
8. Josef Johnson (Delbarton)

Johnny is finally 100% healthy and looking to show everyone in the state that no one is more dangerous on their feet than he is.  The senior from Brearley took 8th last year.  Josef Johnson has been to the state tournament already and has become one of the toughest kids in the state.  Look for him to be on the podium this year (and much higher than 8th!)

170lbs.
1. Ethan Ramos (Hawthorne)
2. Joey Balboni (Brearley)
3. Jadaen Bernstein (Vorhees)
4. Luke Farinaro (Don Bosco). 
5. Kieran Gerrity (Kittattiny)
6. Brandon Simon (JF)
7. Connor Donahue (Clearview)
8. Dan Wojtazesk (Brick Twp)

Joey is a state qualifier and took 2nd at the NHSCA Sophomore Nationals last year.  He is bigger and stronger than ever and has improved on the mat.  It will be difficult for anyone to keep up with his motor.  Luke is one of the toughest kids coming out of one of the toughest regions in the state.  The 2012 All-American is looking to help Don Bosco be the top team in the state and then cap off the season with a individual state championship as well.

182lbs.
1. Johnny Sebastian (Bergen Catholic)
2. Nick Zak (Jackson Liberty)
3. David Williams (Hammonton)
4. Rory Bonner (West Deptford)
5. Jeff Farina (St. Joes)
6. Nick Elmer (Penns Grove)
7. Ali Yildiz (South Brunswick)
8. Alex Rugo (Allentown)

Johnny Sebastian is a 2x state placer and 2012 State Champion at 160lbs.  He also won the 2012 Beast of the East.  Although he has moved up two weight classes (in the rankings) he is still the man to beat.  Look for Sebastian to finish not only number 1 in the state but number 1 in the country as well.  

195lbs.
1. Razohnn Gross (Don Bosco)
2. Dominick Carfagno (St. Joes)
3. Matt Moore (Brick Memorial)
4. Evan Ramos (Hawthorne)
5. Liam Korbul (North Hunterdon)
6. Jake Regina (Rutherford)
7. Anthony Landberg (Wayne Valley)
8. Christian Jenco (Bergen Catholic)

220lbs.
1. Mauro Correnti (Holy Cross)
2. Roy Lucas (St. Joes)
3. Bryan Dobzanski (Delsea)
4. Anthony Messner (Franklin)
5. Zack Chakonis (Don Bosco)
6. Jeff Miller (Camden Catholic)
7. AJ Iarussi (Summit)
8. Morris Lawson (Belvidere)

285lbs.
1. John Appice (Manalapan)
2. Anthony Tufaro (Scotch Plains)
3. Alex Thompson (Haddon Heights)
4. Carmine Goldsack (Bergen Catholic)
5. Kyle Kania (Westfield)
6. Robert Frederico (Hammonton)
7. Domingo Perez (Asbury Pary)
8. Brandon Narbone (Lakeland)

Kyle came very close to his first trip to AC last year when he upset Anthony Tufaro in the district championships.  He didn’t allow his disappointing finish at regions deter him from getting in better shape and working harder than any other heavy weight this off-season.  Look for Kyle to upset people with his much improved offense.  

__________________________________________________________________________________________________